< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

268 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 268. година пред новата ера, 268. од првиот милениум п.н.е., 68. од 3 век п.н.е. и деветта од 260-тите п.н.е.

269 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар269 п.н.е.
CCLXVIII п.н.е.
Ab urbe condita485
Староегипетска ераXXXIII династија, 55
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 15
Старогрчка ера127.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4482
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−861
Берберски календар682
Будистички календар276
Бурмански календар−906
Византиски календар5240–5241
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
2428 или 2368
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
2429 или 2369
Коптски календар−552 – −551
Етиопски календар−276 – −275
Еврејски календар3492–3493
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−212 – −211
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2832–2833
Холоценски календар9732
Ирански календар890 п.п. – 889 п.п.
Исламски календар917 п.х. – 916 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2065
Мингуо-календар2180 пред Р. Кина
民前2180年
Нанакшахи−1736
Селевкидски календар43/44 г.г.
Тајландски сончев календар274–275
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
−142 или −523 или −1295
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
−141 или −522 или −1294

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5240 и 5241 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4482 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3492 и 3493 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 485.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 268 година се протега во 2368 и 2369, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2428 и 2429 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 275. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 916 и 915 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...