< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

300 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 300. година пред новата ера, 300. од првиот милениум п.н.е., последна од 3 век п.н.е. и прва од 300-тите п.н.е.

301 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар301 п.н.е.
CCC п.н.е.
Ab urbe condita453
Староегипетска ераXXXIII династија, 23
- ФараонПтоломеј I Сотер, 23
Старогрчка ера119.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4450
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−893
Берберски календар650
Будистички календар244
Бурмански календар−938
Византиски календар5208–5209
Кинески календар己未(зем. коза)
2396 или 2336
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
2397 или 2337
Коптски календар−584 – −583
Етиопски календар−308 – −307
Еврејски календар3460–3461
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−244 – −243
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2800–2801
Холоценски календар9700
Ирански календар922 п.п. – 921 п.п.
Исламски календар950 п.х. – 949 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2033
Мингуо-календар2212 пред Р. Кина
民前2212年
Нанакшахи−1768
Селевкидски календар11/12 г.г.
Тајландски сончев календар242–243
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
−174 или −555 или −1327
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−173 или −554 или −1326

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5208 и 5209 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4450 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3460 и 3461 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 453.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 300 година се протега во 2336 и 2337, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2396 и 2397 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 243. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 949 и 948 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...