< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

285 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 285. година пред новата ера, 285. од првиот милениум п.н.е., 85. од 3 век п.н.е. и шеста од 280-тите п.н.е.

286 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар286 п.н.е.
CCLXXXV п.н.е.
Ab urbe condita468
Староегипетска ераXXXIII династија, 38
- ФараонПтоломеј I Сотер, 38
Старогрчка ера123.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4465
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−878
Берберски календар665
Будистички календар259
Бурмански календар−923
Византиски календар5223–5224
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
2411 или 2351
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
2412 или 2352
Коптски календар−569 – −568
Етиопски календар−293 – −292
Еврејски календар3475–3476
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−229 – −228
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2815–2816
Холоценски календар9715
Ирански календар907 п.п. – 906 п.п.
Исламски календар935 п.х. – 934 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2048
Мингуо-календар2197 пред Р. Кина
民前2197年
Нанакшахи−1753
Селевкидски календар26/27 г.г.
Тајландски сончев календар257–258
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
−159 или −540 или −1312
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−158 или −539 или −1311

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5223 и 5224 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4465 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3475 и 3476 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 468.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 285 година се протега во 2351 и 2352, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2411 и 2412 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 258. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 934 и 933 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...