< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

214 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 214. година пред новата ера, 214. од првиот милениум п.н.е., 14. од 3 век п.н.е. и петта од 210-тите п.н.е.

215 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар215 п.н.е.
CCXIV п.н.е.
Ab urbe condita539
Староегипетска ераXXXIII династија, 109
- ФараонПтоломеј IV Филопатор, 7
Старогрчка ера1411.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4536
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−807
Берберски календар736
Будистички календар330
Бурмански календар−852
Византиски календар5294–5295
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
2482 или 2422
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
2483 или 2423
Коптски календар−498 – −497
Етиопски календар−222 – −221
Еврејски календар3546–3547
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−158 – −157
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2886–2887
Холоценски календар9786
Ирански календар836 п.п. – 835 п.п.
Исламски календар862 п.х. – 861 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2119
Мингуо-календар2126 пред Р. Кина
民前2126年
Нанакшахи−1682
Селевкидски календар97/98 г.г.
Тајландски сончев календар328–329
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−88 или −469 или −1241
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
−87 или −468 или −1240

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5294 и 5295 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4536 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3546 и 3547 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 539.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 214 година се протега во 2422 и 2423, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2482 и 2483 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 329. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 861 и 860 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...