< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

221 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 221. година пред новата ера, 221. од првиот милениум п.н.е., 21. од 3 век п.н.е. и втора од 220-тите п.н.е.

222 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар222 п.н.е.
CCXXI п.н.е.
Ab urbe condita532
Староегипетска ераXXXIII династија, 102
- ФараонПтоломеј III Евергет, 25
Старогрчка ера139.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4529
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−814
Берберски календар729
Будистички календар323
Бурмански календар−859
Византиски календар5287–5288
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
2475 или 2415
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
2476 или 2416
Коптски календар−505 – −504
Етиопски календар−229 – −228
Еврејски календар3539–3540
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−165 – −164
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2879–2880
Холоценски календар9779
Ирански календар843 п.п. – 842 п.п.
Исламски календар869 п.х. – 868 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2112
Мингуо-календар2133 пред Р. Кина
民前2133年
Нанакшахи−1689
Селевкидски календар90/91 г.г.
Тајландски сончев календар321–322
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
−95 или −476 или −1248
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
−94 или −475 или −1247

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5287 и 5288 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4529 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3539 и 3540 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 532.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 221 година се протега во 2415 и 2416, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2475 и 2476 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 322. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 868 и 867 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди