< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

294 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 294. година пред новата ера, 294. од првиот милениум п.н.е., 94. од 3 век п.н.е. и петта од 290-тите п.н.е.

295 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар295 п.н.е.
CCXCIV п.н.е.
Ab urbe condita459
Староегипетска ераXXXIII династија, 29
- ФараонПтоломеј I Сотер, 29
Старогрчка ера1211.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4456
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−887
Берберски календар656
Будистички календар250
Бурмански календар−932
Византиски календар5214–5215
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
2402 или 2342
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
2403 или 2343
Коптски календар−578 – −577
Етиопски календар−302 – −301
Еврејски календар3466–3467
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−238 – −237
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2806–2807
Холоценски календар9706
Ирански календар916 п.п. – 915 п.п.
Исламски календар944 п.х. – 943 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2039
Мингуо-календар2206 пред Р. Кина
民前2206年
Нанакшахи−1762
Селевкидски календар17/18 г.г.
Тајландски сончев календар248–249
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
−168 или −549 или −1321
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
−167 или −548 или −1320

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5214 и 5215 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4456 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3466 и 3467 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 459.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 294 година се протега во 2342 и 2343, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2402 и 2403 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 249. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 943 и 942 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди