< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

262 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 262. година пред новата ера, 262. од првиот милениум п.н.е., 62. од 3 век п.н.е. и трета од 260-тите п.н.е.

263 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар263 п.н.е.
CCLXII п.н.е.
Ab urbe condita491
Староегипетска ераXXXIII династија, 61
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 21
Старогрчка ера129.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4488
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−855
Берберски календар688
Будистички календар282
Бурмански календар−900
Византиски календар5246–5247
Кинески календар丁酉(огн. петел)
2434 или 2374
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
2435 или 2375
Коптски календар−546 – −545
Етиопски календар−270 – −269
Еврејски календар3498–3499
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−206 – −205
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2838–2839
Холоценски календар9738
Ирански календар884 п.п. – 883 п.п.
Исламски календар911 п.х. – 910 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2071
Мингуо-календар2174 пред Р. Кина
民前2174年
Нанакшахи−1730
Селевкидски календар49/50 г.г.
Тајландски сончев календар280–281
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
−136 или −517 или −1289
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
−135 или −516 или −1288

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5246 и 5247 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4488 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3498 и 3499 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 491.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 262 година се протега во 2374 и 2375, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2434 и 2435 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 281. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 910 и 909 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...