< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

279 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 279. година пред новата ера, 279. од првиот милениум п.н.е., 79. од 3 век п.н.е. и последна од 270-тите п.н.е.

280 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар280 п.н.е.
CCLXXIX п.н.е.
Ab urbe condita474
Староегипетска ераXXXIII династија, 44
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 4
Старогрчка ера125. олимпијада (победник
Асирски календар4471
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−872
Берберски календар671
Будистички календар265
Бурмански календар−917
Византиски календар5229–5230
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
2417 или 2357
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
2418 или 2358
Коптски календар−563 – −562
Етиопски календар−287 – −286
Еврејски календар3481–3482
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−223 – −222
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2821–2822
Холоценски календар9721
Ирански календар901 п.п. – 900 п.п.
Исламски календар929 п.х. – 928 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2054
Мингуо-календар2191 пред Р. Кина
民前2191年
Нанакшахи−1747
Селевкидски календар32/33 г.г.
Тајландски сончев календар263–264
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
−153 или −534 или −1306
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
−152 или −533 или −1305

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5229 и 5230 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4471 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3481 и 3482 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 474.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 279 година се протега во 2357 и 2358, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2417 и 2418 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 264. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 928 и 927 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди