< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

264 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 264. година пред новата ера, 264. од првиот милениум п.н.е., 64. од 3 век п.н.е. и петта од 260-тите п.н.е.

265 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар265 п.н.е.
CCLXIV п.н.е.
Ab urbe condita489
Староегипетска ераXXXIII династија, 59
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 19
Старогрчка ера128.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4486
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−857
Берберски календар686
Будистички календар280
Бурмански календар−902
Византиски календар5244–5245
Кинески календар乙未(дрв. коза)
2432 или 2372
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
2433 или 2373
Коптски календар−548 – −547
Етиопски календар−272 – −271
Еврејски календар3496–3497
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−208 – −207
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2836–2837
Холоценски календар9736
Ирански календар886 п.п. – 885 п.п.
Исламски календар913 п.х. – 912 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2069
Мингуо-календар2176 пред Р. Кина
民前2176年
Нанакшахи−1732
Селевкидски календар47/48 г.г.
Тајландски сончев календар278–279
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
−138 или −519 или −1291
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−137 или −518 или −1290

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5244 и 5245 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4486 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3496 и 3497 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 489.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 264 година се протега во 2372 и 2373, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2432 и 2433 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 279. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 912 и 911 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...