< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

273 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 273. година пред новата ера, 273. од првиот милениум п.н.е., 73. од 3 век п.н.е. и четвртта од 270-тите п.н.е.

274 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар274 п.н.е.
CCLXXIII п.н.е.
Ab urbe condita480
Староегипетска ераXXXIII династија, 50
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 10
Старогрчка ера126.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4477
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−866
Берберски календар677
Будистички календар271
Бурмански календар−911
Византиски календар5235–5236
Кинески календар丙戌(огн. куче)
2423 или 2363
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
2424 или 2364
Коптски календар−557 – −556
Етиопски календар−281 – −280
Еврејски календар3487–3488
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−217 – −216
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2827–2828
Холоценски календар9727
Ирански календар895 п.п. – 894 п.п.
Исламски календар923 п.х. – 921 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2060
Мингуо-календар2185 пред Р. Кина
民前2185年
Нанакшахи−1741
Селевкидски календар38/39 г.г.
Тајландски сончев календар269–270
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
−147 или −528 или −1300
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
−146 или −527 или −1299

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5235 и 5236 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4477 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3487 и 3488 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 480.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 273 година се протега во 2363 и 2364, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2423 и 2424 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 270. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 922 и 920 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...