< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

293 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 293. година пред новата ера, 293. од првиот милениум п.н.е., 93. од 3 век п.н.е. и четвртта од 290-тите п.н.е.

294 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар294 п.н.е.
CCXCIII п.н.е.
Ab urbe condita460
Староегипетска ераXXXIII династија, 30
- ФараонПтоломеј I Сотер, 30
Старогрчка ера1211.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4457
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−886
Берберски календар657
Будистички календар251
Бурмански календар−931
Византиски календар5215–5216
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
2403 или 2343
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
2404 или 2344
Коптски календар−577 – −576
Етиопски календар−301 – −300
Еврејски календар3467–3468
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−237 – −236
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2807–2808
Холоценски календар9707
Ирански календар915 п.п. – 914 п.п.
Исламски календар943 п.х. – 942 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2040
Мингуо-календар2205 пред Р. Кина
民前2205年
Нанакшахи−1761
Селевкидски календар18/19 г.г.
Тајландски сончев календар249–250
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
−167 или −548 или −1320
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
−166 или −547 или −1319

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5215 и 5216 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4457 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3467 и 3468 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 460.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 293 година се протега во 2343 и 2344, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2403 и 2404 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 250. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 942 и 941 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...