< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

290 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 290. година пред новата ера, 290. од првиот милениум п.н.е., 90. од 3 век п.н.е. и прва од 290-тите п.н.е.

291 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар291 п.н.е.
CCXC п.н.е.
Ab urbe condita463
Староегипетска ераXXXIII династија, 33
- ФараонПтоломеј I Сотер, 33
Старогрчка ера122.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4460
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−883
Берберски календар660
Будистички календар254
Бурмански календар−928
Византиски календар5218–5219
Кинески календар己巳(зем. змија)
2406 или 2346
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
2407 или 2347
Коптски календар−574 – −573
Етиопски календар−298 – −297
Еврејски календар3470–3471
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−234 – −233
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2810–2811
Холоценски календар9710
Ирански календар912 п.п. – 911 п.п.
Исламски календар940 п.х. – 939 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2043
Мингуо-календар2202 пред Р. Кина
民前2202年
Нанакшахи−1758
Селевкидски календар21/22 г.г.
Тајландски сончев календар252–253
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
−164 или −545 или −1317
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
−163 или −544 или −1316

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5218 и 5219 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4460 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3470 и 3471 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 463.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 290 година се протега во 2346 и 2347, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2406 и 2407 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 253. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 939 и 938 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...