< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

276 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 276. година пред новата ера, 276. од првиот милениум п.н.е., 76. од 3 век п.н.е. и седма од 270-тите п.н.е.

277 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар277 п.н.е.
CCLXXVI п.н.е.
Ab urbe condita477
Староегипетска ераXXXIII династија, 47
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 7
Старогрчка ера125.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4474
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−869
Берберски календар674
Будистички календар268
Бурмански календар−914
Византиски календар5232–5233
Кинески календар癸未(вод. коза)
2420 или 2360
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
2421 или 2361
Коптски календар−560 – −559
Етиопски календар−284 – −283
Еврејски календар3484–3485
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−220 – −219
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2824–2825
Холоценски календар9724
Ирански календар898 п.п. – 897 п.п.
Исламски календар926 п.х. – 925 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2057
Мингуо-календар2188 пред Р. Кина
民前2188年
Нанакшахи−1744
Селевкидски календар35/36 г.г.
Тајландски сончев календар266–267
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
−150 или −531 или −1303
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−149 или −530 или −1302

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5232 и 5233 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4474 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3484 и 3485 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 477.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 276 година се протега во 2360 и 2361, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2420 и 2421 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 267. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 925 и 924 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...