< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

224 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 224. година пред новата ера, 224. од првиот милениум п.н.е., 24. од 3 век п.н.е. и петта од 220-тите п.н.е.

225 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар225 п.н.е.
CCXXIV п.н.е.
Ab urbe condita529
Староегипетска ераXXXIII династија, 99
- ФараонПтоломеј III Евергет, 22
Старогрчка ера138.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4526
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−817
Берберски календар726
Будистички календар320
Бурмански календар−862
Византиски календар5284–5285
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
2472 или 2412
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
2473 или 2413
Коптски календар−508 – −507
Етиопски календар−232 – −231
Еврејски календар3536–3537
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−168 – −167
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2876–2877
Холоценски календар9776
Ирански календар846 п.п. – 845 п.п.
Исламски календар872 п.х. – 871 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2109
Мингуо-календар2136 пред Р. Кина
民前2136年
Нанакшахи−1692
Селевкидски календар87/88 г.г.
Тајландски сончев календар318–319
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−98 или −479 или −1251
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−97 или −478 или −1250

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5284 и 5285 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4526 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3536 и 3537 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 529.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 224 година се протега во 2412 и 2413, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2472 и 2473 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 319. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 871 и 870 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...