< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

277 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 277. година пред новата ера, 277. од првиот милениум п.н.е., 77. од 3 век п.н.е. и осма од 270-тите п.н.е.

278 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар278 п.н.е.
CCLXXVII п.н.е.
Ab urbe condita476
Староегипетска ераXXXIII династија, 46
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 6
Старогрчка ера125.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4473
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−870
Берберски календар673
Будистички календар267
Бурмански календар−915
Византиски календар5231–5232
Кинески календар壬午(вод. коњ)
2419 или 2359
    — до —
癸未年 (вод. коза)
2420 или 2360
Коптски календар−561 – −560
Етиопски календар−285 – −284
Еврејски календар3483–3484
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−221 – −220
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2823–2824
Холоценски календар9723
Ирански календар899 п.п. – 898 п.п.
Исламски календар927 п.х. – 926 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2056
Мингуо-календар2189 пред Р. Кина
民前2189年
Нанакшахи−1745
Селевкидски календар34/35 г.г.
Тајландски сончев календар265–266
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
−151 или −532 или −1304
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
−150 или −531 или −1303

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5231 и 5232 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4473 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3483 и 3484 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 476.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 277 година се протега во 2359 и 2360, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2419 и 2420 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 266. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 926 и 925 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди