< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

289 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 289. година пред новата ера, 289. од првиот милениум п.н.е., 89. од 3 век п.н.е. и последна од 280-тите п.н.е.

290 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар290 п.н.е.
CCLXXXIX п.н.е.
Ab urbe condita464
Староегипетска ераXXXIII династија, 34
- ФараонПтоломеј I Сотер, 34
Старогрчка ера122.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4461
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−882
Берберски календар661
Будистички календар255
Бурмански календар−927
Византиски календар5219–5220
Кинески календар庚午(мет. коњ)
2407 или 2347
    — до —
辛未年 (мет. коза)
2408 или 2348
Коптски календар−573 – −572
Етиопски календар−297 – −296
Еврејски календар3471–3472
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−233 – −232
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2811–2812
Холоценски календар9711
Ирански календар911 п.п. – 910 п.п.
Исламски календар939 п.х. – 938 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2044
Мингуо-календар2201 пред Р. Кина
民前2201年
Нанакшахи−1757
Селевкидски календар22/23 г.г.
Тајландски сончев календар253–254
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
−163 или −544 или −1316
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
−162 или −543 или −1315

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5219 и 5220 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4461 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3471 и 3472 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 464.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 289 година се протега во 2347 и 2348, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2407 и 2408 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 254. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 938 и 937 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...