< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

241 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 241. година пред новата ера, 241. од првиот милениум п.н.е., 41. од 3 век п.н.е. и втора од 240-тите п.н.е.

242 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар242 п.н.е.
CCXLI п.н.е.
Ab urbe condita512
Староегипетска ераXXXIII династија, 82
- ФараонПтоломеј III Евергет, 5
Старогрчка ера134.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4509
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−834
Берберски календар709
Будистички календар303
Бурмански календар−879
Византиски календар5267–5268
Кинески календар戊午(зем. коњ)
2455 или 2395
    — до —
己未年 (зем. коза)
2456 или 2396
Коптски календар−525 – −524
Етиопски календар−249 – −248
Еврејски календар3519–3520
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−185 – −184
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2859–2860
Холоценски календар9759
Ирански календар863 п.п. – 862 п.п.
Исламски календар890 п.х. – 889 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2092
Мингуо-календар2153 пред Р. Кина
民前2153年
Нанакшахи−1709
Селевкидски календар70/71 г.г.
Тајландски сончев календар301–302
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
−115 или −496 или −1268
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
−114 или −495 или −1267

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5267 и 5268 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4509 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3519 и 3520 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 512.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 241 година се протега во 2395 и 2396, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2455 и 2456 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 302. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 889 и 888 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...