< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

245 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 245. година пред новата ера, 245. од првиот милениум п.н.е., 45. од 3 век п.н.е. и шеста од 240-тите п.н.е.

246 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар246 п.н.е.
CCXLV п.н.е.
Ab urbe condita508
Староегипетска ераXXXIII династија, 78
- ФараонПтоломеј III Евергет, 1
Старогрчка ера133.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4505
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−838
Берберски календар705
Будистички календар299
Бурмански календар−883
Византиски календар5263–5264
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
2451 или 2391
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
2452 или 2392
Коптски календар−529 – −528
Етиопски календар−253 – −252
Еврејски календар3515–3516
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−189 – −188
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2855–2856
Холоценски календар9755
Ирански календар867 п.п. – 866 п.п.
Исламски календар894 п.х. – 893 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2088
Мингуо-календар2157 пред Р. Кина
民前2157年
Нанакшахи−1713
Селевкидски календар66/67 г.г.
Тајландски сончев календар297–298
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−119 или −500 или −1272
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−118 или −499 или −1271

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5263 и 5264 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4505 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3515 и 3516 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 508.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 245 година се протега во 2391 и 2392, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2451 и 2452 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 298. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 893 и 892 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...