< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

249 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 249. година пред новата ера, 249. од првиот милениум п.н.е., 49. од 3 век п.н.е. и последна од 240-тите п.н.е.

250 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар250 п.н.е.
CCXLIX п.н.е.
Ab urbe condita504
Староегипетска ераXXXIII династија, 74
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 34
Старогрчка ера132.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4501
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−842
Берберски календар701
Будистички календар295
Бурмански календар−887
Византиски календар5259–5260
Кинески календар庚戌(мет. куче)
2447 или 2387
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
2448 или 2388
Коптски календар−533 – −532
Етиопски календар−257 – −256
Еврејски календар3511–3512
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−193 – −192
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2851–2852
Холоценски календар9751
Ирански календар871 п.п. – 870 п.п.
Исламски календар898 п.х. – 897 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2084
Мингуо-календар2161 пред Р. Кина
民前2161年
Нанакшахи−1717
Селевкидски календар62/63 г.г.
Тајландски сончев календар293–294
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
−123 или −504 или −1276
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
−122 или −503 или −1275

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5259 и 5260 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4501 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3511 и 3512 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 504.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 249 година се протега во 2387 и 2388, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2447 и 2448 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 294. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 897 и 896 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...