< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

281 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 281. година пред новата ера, 281. од првиот милениум п.н.е., 81. од 3 век п.н.е. и втора од 280-тите п.н.е.

282 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар282 п.н.е.
CCLXXXI п.н.е.
Ab urbe condita472
Староегипетска ераXXXIII династија, 42
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 2
Старогрчка ера124.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4469
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−874
Берберски календар669
Будистички календар263
Бурмански календар−919
Византиски календар5227–5228
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
2415 или 2355
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
2416 или 2356
Коптски календар−565 – −564
Етиопски календар−289 – −288
Еврејски календар3479–3480
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−225 – −224
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2819–2820
Холоценски календар9719
Ирански календар903 п.п. – 902 п.п.
Исламски календар931 п.х. – 930 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2052
Мингуо-календар2193 пред Р. Кина
民前2193年
Нанакшахи−1749
Селевкидски календар30/31 г.г.
Тајландски сончев календар261–262
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
−155 или −536 или −1308
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
−154 или −535 или −1307

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5227 и 5228 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4469 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3479 и 3480 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 472.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 281 година се протега во 2355 и 2356, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2415 и 2416 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 262. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 930 и 929 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди