< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

269 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 269. година пред новата ера, 269. од првиот милениум п.н.е., 69. од 3 век п.н.е. и последна од 260-тите п.н.е.

270 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар270 п.н.е.
CCLXIX п.н.е.
Ab urbe condita484
Староегипетска ераXXXIII династија, 54
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 14
Старогрчка ера127.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4481
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−862
Берберски календар681
Будистички календар275
Бурмански календар−907
Византиски календар5239–5240
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
2427 или 2367
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
2428 или 2368
Коптски календар−553 – −552
Етиопски календар−277 – −276
Еврејски календар3491–3492
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−213 – −212
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2831–2832
Холоценски календар9731
Ирански календар891 п.п. – 890 п.п.
Исламски календар918 п.х. – 917 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2064
Мингуо-календар2181 пред Р. Кина
民前2181年
Нанакшахи−1737
Селевкидски календар42/43 г.г.
Тајландски сончев календар273–274
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
−143 или −524 или −1296
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
−142 или −523 или −1295

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5239 и 5240 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4481 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3491 и 3492 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 484.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 269 година се протега во 2367 и 2368, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2427 и 2428 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 274. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 917 и 916 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...