< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

237 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 237. година пред новата ера, 237. од првиот милениум п.н.е., 37. од 3 век п.н.е. и осма од 230-тите п.н.е.

238 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар238 п.н.е.
CCXXXVII п.н.е.
Ab urbe condita516
Староегипетска ераXXXIII династија, 86
- ФараонПтоломеј III Евергет, 9
Старогрчка ера135.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4513
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−830
Берберски календар713
Будистички календар307
Бурмански календар−875
Византиски календар5271–5272
Кинески календар壬戌(вод. куче)
2459 или 2399
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
2460 или 2400
Коптски календар−521 – −520
Етиопски календар−245 – −244
Еврејски календар3523–3524
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−181 – −180
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2863–2864
Холоценски календар9763
Ирански календар859 п.п. – 858 п.п.
Исламски календар885 п.х. – 884 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2096
Мингуо-календар2149 пред Р. Кина
民前2149年
Нанакшахи−1705
Селевкидски календар74/75 г.г.
Тајландски сончев календар305–306
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
−111 или −492 или −1264
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
−110 или −491 или −1263

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5271 и 5272 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4513 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3523 и 3524 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 516.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 237 година се протега во 2399 и 2400, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2459 и 2460 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 306. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 884 и 883 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...