< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

233 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 233. година пред новата ера, 233. од првиот милениум п.н.е., 33. од 3 век п.н.е. и четвртта од 230-тите п.н.е.

234 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар234 п.н.е.
CCXXXIII п.н.е.
Ab urbe condita520
Староегипетска ераXXXIII династија, 90
- ФараонПтоломеј III Евергет, 13
Старогрчка ера136.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4517
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−826
Берберски календар717
Будистички календар311
Бурмански календар−871
Византиски календар5275–5276
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
2463 или 2403
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
2464 или 2404
Коптски календар−517 – −516
Етиопски календар−241 – −240
Еврејски календар3527–3528
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−177 – −176
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2867–2868
Холоценски календар9767
Ирански календар855 п.п. – 854 п.п.
Исламски календар881 п.х. – 880 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2100
Мингуо-календар2145 пред Р. Кина
民前2145年
Нанакшахи−1701
Селевкидски календар78/79 г.г.
Тајландски сончев календар309–310
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
−107 или −488 или −1260
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
−106 или −487 или −1259

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5275 и 5276 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4517 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3527 и 3528 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 520.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 233 година се протега во 2403 и 2404, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2463 и 2464 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 310. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 880 и 879 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...