< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

267 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 267. година пред новата ера, 267. од првиот милениум п.н.е., 67. од 3 век п.н.е. и осма од 260-тите п.н.е.

268 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар268 п.н.е.
CCLXVII п.н.е.
Ab urbe condita486
Староегипетска ераXXXIII династија, 56
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 16
Старогрчка ера128. олимпијада (победник
Асирски календар4483
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−860
Берберски календар683
Будистички календар277
Бурмански календар−905
Византиски календар5241–5242
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
2429 или 2369
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
2430 или 2370
Коптски календар−551 – −550
Етиопски календар−275 – −274
Еврејски календар3493–3494
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−211 – −210
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2833–2834
Холоценски календар9733
Ирански календар889 п.п. – 888 п.п.
Исламски календар916 п.х. – 915 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2066
Мингуо-календар2179 пред Р. Кина
民前2179年
Нанакшахи−1735
Селевкидски календар44/45 г.г.
Тајландски сончев календар275–276
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
−141 или −522 или −1294
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
−140 или −521 или −1293

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5241 и 5242 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4483 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3493 и 3494 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 486.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 267 година се протега во 2369 и 2370, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2429 и 2430 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 276. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 915 и 914 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...