< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

284 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 284. година пред новата ера, 284. од првиот милениум п.н.е., 84. од 3 век п.н.е. и петта од 280-тите п.н.е.

285 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар285 п.н.е.
CCLXXXIV п.н.е.
Ab urbe condita469
Староегипетска ераXXXIII династија, 39
- ФараонПтоломеј I Сотер, 39
Старогрчка ера123.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4466
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−877
Берберски календар666
Будистички календар260
Бурмански календар−922
Византиски календар5224–5225
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
2412 или 2352
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
2413 или 2353
Коптски календар−568 – −567
Етиопски календар−292 – −291
Еврејски календар3476–3477
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−228 – −227
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2816–2817
Холоценски календар9716
Ирански календар906 п.п. – 905 п.п.
Исламски календар934 п.х. – 933 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2049
Мингуо-календар2196 пред Р. Кина
民前2196年
Нанакшахи−1752
Селевкидски календар27/28 г.г.
Тајландски сончев календар258–259
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−158 или −539 или −1311
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−157 или −538 или −1310

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5224 и 5225 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4466 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3476 и 3477 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 469.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 284 година се протега во 2352 и 2353, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2412 и 2413 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 259. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 933 и 932 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...