< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

238 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 238. година пред новата ера, 238. од првиот милениум п.н.е., 38. од 3 век п.н.е. и деветта од 230-тите п.н.е.

239 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар239 п.н.е.
CCXXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita515
Староегипетска ераXXXIII династија, 85
- ФараонПтоломеј III Евергет, 8
Старогрчка ера135.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4512
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−831
Берберски календар712
Будистички календар306
Бурмански календар−876
Византиски календар5270–5271
Кинески календар辛酉(мет. петел)
2458 или 2398
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
2459 или 2399
Коптски календар−522 – −521
Етиопски календар−246 – −245
Еврејски календар3522–3523
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−182 – −181
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2862–2863
Холоценски календар9762
Ирански календар860 п.п. – 859 п.п.
Исламски календар886 п.х. – 885 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2095
Мингуо-календар2150 пред Р. Кина
民前2150年
Нанакшахи−1706
Селевкидски календар73/74 г.г.
Тајландски сончев календар304–305
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
−112 или −493 или −1265
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
−111 или −492 или −1264

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5270 и 5271 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4512 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3522 и 3523 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 515.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 238 година се протега во 2398 и 2399, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2458 и 2459 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 305. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 885 и 884 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди