< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

247 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 247. година пред новата ера, 247. од првиот милениум п.н.е., 47. од 3 век п.н.е. и осма од 240-тите п.н.е.

248 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар248 п.н.е.
CCXLVII п.н.е.
Ab urbe condita506
Староегипетска ераXXXIII династија, 76
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 36
Старогрчка ера133. олимпијада (победник
Асирски календар4503
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−840
Берберски календар703
Будистички календар297
Бурмански календар−885
Византиски календар5261–5262
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
2449 или 2389
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
2450 или 2390
Коптски календар−531 – −530
Етиопски календар−255 – −254
Еврејски календар3513–3514
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−191 – −190
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2853–2854
Холоценски календар9753
Ирански календар869 п.п. – 868 п.п.
Исламски календар896 п.х. – 895 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2086
Мингуо-календар2159 пред Р. Кина
民前2159年
Нанакшахи−1715
Селевкидски календар64/65 г.г.
Тајландски сончев календар295–296
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−121 или −502 или −1274
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
−120 или −501 или −1273

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5261 и 5262 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4503 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3513 и 3514 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 506.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 247 година се протега во 2389 и 2390, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2449 и 2450 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 296. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 895 и 894 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...