< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

263 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 263. година пред новата ера, 263. од првиот милениум п.н.е., 63. од 3 век п.н.е. и четвртта од 260-тите п.н.е.

264 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар264 п.н.е.
CCLXIII п.н.е.
Ab urbe condita490
Староегипетска ераXXXIII династија, 60
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 20
Старогрчка ера129. олимпијада (победник
Асирски календар4487
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−856
Берберски календар687
Будистички календар281
Бурмански календар−901
Византиски календар5245–5246
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
2433 или 2373
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
2434 или 2374
Коптски календар−547 – −546
Етиопски календар−271 – −270
Еврејски календар3497–3498
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−207 – −206
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2837–2838
Холоценски календар9737
Ирански календар885 п.п. – 884 п.п.
Исламски календар912 п.х. – 911 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2070
Мингуо-календар2175 пред Р. Кина
民前2175年
Нанакшахи−1731
Селевкидски календар48/49 г.г.
Тајландски сончев календар279–280
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−137 или −518 или −1290
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
−136 или −517 или −1289

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5245 и 5246 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4487 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3497 и 3498 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 490.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 263 година се протега во 2373 и 2374, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2433 и 2434 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 280. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 911 и 910 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди