< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

219 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 219. година пред новата ера, 219. од првиот милениум п.н.е., 19. од 3 век п.н.е. и последна од 210-тите п.н.е.

220 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар220 п.н.е.
CCXIX п.н.е.
Ab urbe condita534
Староегипетска ераXXXIII династија, 104
- ФараонПтоломеј IV Филопатор, 2
Старогрчка ера140. олимпијада (победник
Асирски календар4531
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−812
Берберски календар731
Будистички календар325
Бурмански календар−857
Византиски календар5289–5290
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
2477 или 2417
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
2478 или 2418
Коптски календар−503 – −502
Етиопски календар−227 – −226
Еврејски календар3541–3542
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−163 – −162
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2881–2882
Холоценски календар9781
Ирански календар841 п.п. – 840 п.п.
Исламски календар867 п.х. – 866 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2114
Мингуо-календар2131 пред Р. Кина
民前2131年
Нанакшахи−1687
Селевкидски календар92/93 г.г.
Тајландски сончев календар323–324
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
−93 или −474 или −1246
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
−92 или −473 или −1245

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5289 и 5290 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4531 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3541 и 3542 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 534.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 219 година се протега во 2417 и 2418, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2477 и 2478 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 324. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 866 и 865 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...