< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

287 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 287. година пред новата ера, 287. од првиот милениум п.н.е., 87. од 3 век п.н.е. и осма од 280-тите п.н.е.

288 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар288 п.н.е.
CCLXXXVII п.н.е.
Ab urbe condita466
Староегипетска ераXXXIII династија, 36
- ФараонПтоломеј I Сотер, 36
Старогрчка ера123. олимпијада (победник
Асирски календар4463
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−880
Берберски календар663
Будистички календар257
Бурмански календар−925
Византиски календар5221–5222
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
2409 или 2349
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
2410 или 2350
Коптски календар−571 – −570
Етиопски календар−295 – −294
Еврејски календар3473–3474
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−231 – −230
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2813–2814
Холоценски календар9713
Ирански календар909 п.п. – 908 п.п.
Исламски календар937 п.х. – 936 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2046
Мингуо-календар2199 пред Р. Кина
民前2199年
Нанакшахи−1755
Селевкидски календар24/25 г.г.
Тајландски сончев календар255–256
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−161 или −542 или −1314
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
−160 или −541 или −1313

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5221 и 5222 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4463 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3473 и 3474 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 466.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 287 година се протега во 2349 и 2350, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2409 и 2410 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 256. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 936 и 935 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...