< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

266 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 266. година пред новата ера, 266. од првиот милениум п.н.е., 66. од 3 век п.н.е. и седма од 260-тите п.н.е.

267 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар267 п.н.е.
CCLXVI п.н.е.
Ab urbe condita487
Староегипетска ераXXXIII династија, 57
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 17
Старогрчка ера128.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4484
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−859
Берберски календар684
Будистички календар278
Бурмански календар−904
Византиски календар5242–5243
Кинески календар癸巳(вод. змија)
2430 или 2370
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
2431 или 2371
Коптски календар−550 – −549
Етиопски календар−274 – −273
Еврејски календар3494–3495
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−210 – −209
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2834–2835
Холоценски календар9734
Ирански календар888 п.п. – 887 п.п.
Исламски календар915 п.х. – 914 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2067
Мингуо-календар2178 пред Р. Кина
民前2178年
Нанакшахи−1734
Селевкидски календар45/46 г.г.
Тајландски сончев календар276–277
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
−140 или −521 или −1293
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
−139 или −520 или −1292

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5242 и 5243 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4484 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3494 и 3495 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 487.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 266 година се протега во 2370 и 2371, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2430 и 2431 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 277. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 914 и 913 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...