< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

296 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 296. година пред новата ера, 296. од првиот милениум п.н.е., 96. од 3 век п.н.е. и седма од 290-тите п.н.е.

297 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар297 п.н.е.
CCXCVI п.н.е.
Ab urbe condita457
Староегипетска ераXXXIII династија, 27
- ФараонПтоломеј I Сотер, 27
Старогрчка ера120.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4454
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−889
Берберски календар654
Будистички календар248
Бурмански календар−934
Византиски календар5212–5213
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
2400 или 2340
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
2401 или 2341
Коптски календар−580 – −579
Етиопски календар−304 – −303
Еврејски календар3464–3465
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−240 – −239
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2804–2805
Холоценски календар9704
Ирански календар918 п.п. – 917 п.п.
Исламски календар946 п.х. – 945 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2037
Мингуо-календар2208 пред Р. Кина
民前2208年
Нанакшахи−1764
Селевкидски календар15/16 г.г.
Тајландски сончев календар246–247
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
−170 или −551 или −1323
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−169 или −550 или −1322

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5212 и 5213 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4454 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3464 и 3465 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 457.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 296 година се протега во 2340 и 2341, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2400 и 2401 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 247. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 945 и 944 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...