< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

261 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 261. година пред новата ера, 261. од првиот милениум п.н.е., 61. од 3 век п.н.е. и втора од 260-тите п.н.е.

262 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар262 п.н.е.
CCLXI п.н.е.
Ab urbe condita492
Староегипетска ераXXXIII династија, 62
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 22
Старогрчка ера129.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4489
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−854
Берберски календар689
Будистички календар283
Бурмански календар−899
Византиски календар5247–5248
Кинески календар戊戌(зем. куче)
2435 или 2375
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
2436 или 2376
Коптски календар−545 – −544
Етиопски календар−269 – −268
Еврејски календар3499–3500
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−205 – −204
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2839–2840
Холоценски календар9739
Ирански календар883 п.п. – 882 п.п.
Исламски календар910 п.х. – 909 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2072
Мингуо-календар2173 пред Р. Кина
民前2173年
Нанакшахи−1729
Селевкидски календар50/51 г.г.
Тајландски сончев календар281–282
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
−135 или −516 или −1288
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
−134 или −515 или −1287

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5247 и 5248 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4489 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3499 и 3500 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 492.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 261 година се протега во 2375 и 2376, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2435 и 2436 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 282. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 909 и 908 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...