< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

209 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 209. година пред новата ера, 209. од првиот милениум п.н.е., 9. од 3 век п.н.е. и последна од 200-тите п.н.е.

210 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар210 п.н.е.
CCIX п.н.е.
Ab urbe condita544
Староегипетска ераXXXIII династија, 114
- ФараонПтоломеј IV Филопатор, 12
Старогрчка ера142.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4541
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−802
Берберски календар741
Будистички календар335
Бурмански календар−847
Византиски календар5299–5300
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
2487 или 2427
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
2488 или 2428
Коптски календар−493 – −492
Етиопски календар−217 – −216
Еврејски календар3551–3552
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−153 – −152
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2891–2892
Холоценски календар9791
Ирански календар831 п.п. – 830 п.п.
Исламски календар857 п.х. – 856 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2124
Мингуо-календар2121 пред Р. Кина
民前2121年
Нанакшахи−1677
Селевкидски календар102/103 г.г.
Тајландски сончев календар333–334
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
−83 или −464 или −1236
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
−82 или −463 или −1235

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5299 и 5300 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4541 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3551 и 3552 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 544.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 209 година се протега во 2427 и 2428, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2487 и 2488 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 334. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 856 и 855 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...