< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

260 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 260. година пред новата ера, 260. од првиот милениум п.н.е., 60. од 3 век п.н.е. и прва од 260-тите п.н.е.

261 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар261 п.н.е.
CCLX п.н.е.
Ab urbe condita493
Староегипетска ераXXXIII династија, 63
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 23
Старогрчка ера129.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4490
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−853
Берберски календар690
Будистички календар284
Бурмански календар−898
Византиски календар5248–5249
Кинески календар己亥(зем. свиња)
2436 или 2376
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
2437 или 2377
Коптски календар−544 – −543
Етиопски календар−268 – −267
Еврејски календар3500–3501
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−204 – −203
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2840–2841
Холоценски календар9740
Ирански календар882 п.п. – 881 п.п.
Исламски календар909 п.х. – 908 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2073
Мингуо-календар2172 пред Р. Кина
民前2172年
Нанакшахи−1728
Селевкидски календар51/52 г.г.
Тајландски сончев календар282–283
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
−134 или −515 или −1287
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−133 или −514 или −1286

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5248 и 5249 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4490 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3500 и 3501 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 493.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 260 година се протега во 2376 и 2377, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2436 и 2437 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 283. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 908 и 907 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...