< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

254 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 254. година пред новата ера, 254. од првиот милениум п.н.е., 54. од 3 век п.н.е. и петта од 250-тите п.н.е.

255 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар255 п.н.е.
CCLIV п.н.е.
Ab urbe condita499
Староегипетска ераXXXIII династија, 69
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 29
Старогрчка ера1311.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4496
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−847
Берберски календар696
Будистички календар290
Бурмански календар−892
Византиски календар5254–5255
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
2442 или 2382
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
2443 или 2383
Коптски календар−538 – −537
Етиопски календар−262 – −261
Еврејски календар3506–3507
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−198 – −197
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2846–2847
Холоценски календар9746
Ирански календар876 п.п. – 875 п.п.
Исламски календар903 п.х. – 902 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2079
Мингуо-календар2166 пред Р. Кина
民前2166年
Нанакшахи−1722
Селевкидски календар57/58 г.г.
Тајландски сончев календар288–289
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−128 или −509 или −1281
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
−127 или −508 или −1280

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5254 и 5255 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4496 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3506 и 3507 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 499.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 254 година се протега во 2382 и 2383, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2442 и 2443 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 289. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 902 и 901 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...