< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

227 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 227. година пред новата ера, 227. од првиот милениум п.н.е., 27. од 3 век п.н.е. и осма од 220-тите п.н.е.

228 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар228 п.н.е.
CCXXVII п.н.е.
Ab urbe condita526
Староегипетска ераXXXIII династија, 96
- ФараонПтоломеј III Евергет, 19
Старогрчка ера138. олимпијада (победник
Асирски календар4523
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−820
Берберски календар723
Будистички календар317
Бурмански календар−865
Византиски календар5281–5282
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
2469 или 2409
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
2470 или 2410
Коптски календар−511 – −510
Етиопски календар−235 – −234
Еврејски календар3533–3534
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−171 – −170
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2873–2874
Холоценски календар9773
Ирански календар849 п.п. – 848 п.п.
Исламски календар875 п.х. – 874 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2106
Мингуо-календар2139 пред Р. Кина
民前2139年
Нанакшахи−1695
Селевкидски календар84/85 г.г.
Тајландски сончев календар315–316
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−101 или −482 или −1254
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
−100 или −481 или −1253

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5281 и 5282 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4523 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3533 и 3534 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 526.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 227 година се протега во 2409 и 2410, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2469 и 2470 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 316. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 874 и 873 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...