< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

242 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 242. година пред новата ера, 242. од првиот милениум п.н.е., 42. од 3 век п.н.е. и трета од 240-тите п.н.е.

243 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар243 п.н.е.
CCXLII п.н.е.
Ab urbe condita511
Староегипетска ераXXXIII династија, 81
- ФараонПтоломеј III Евергет, 4
Старогрчка ера134.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4508
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−835
Берберски календар708
Будистички календар302
Бурмански календар−880
Византиски календар5266–5267
Кинески календар丁巳(огн. змија)
2454 или 2394
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
2455 или 2395
Коптски календар−526 – −525
Етиопски календар−250 – −249
Еврејски календар3518–3519
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−186 – −185
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2858–2859
Холоценски календар9758
Ирански календар864 п.п. – 863 п.п.
Исламски календар891 п.х. – 890 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2091
Мингуо-календар2154 пред Р. Кина
民前2154年
Нанакшахи−1710
Селевкидски календар69/70 г.г.
Тајландски сончев календар300–301
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
−116 или −497 или −1269
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
−115 или −496 или −1268

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5266 и 5267 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4508 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3518 и 3519 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 511.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 242 година се протега во 2394 и 2395, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2454 и 2455 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 301. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 890 и 889 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...