< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

255 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 255. година пред новата ера, 255. од првиот милениум п.н.е., 55. од 3 век п.н.е. и шеста од 250-тите п.н.е.

256 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар256 п.н.е.
CCLV п.н.е.
Ab urbe condita498
Староегипетска ераXXXIII династија, 68
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 28
Старогрчка ера1311. олимпијада (победник
Асирски календар4495
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−848
Берберски календар695
Будистички календар289
Бурмански календар−893
Византиски календар5253–5254
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
2441 или 2381
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
2442 или 2382
Коптски календар−539 – −538
Етиопски календар−263 – −262
Еврејски календар3505–3506
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−199 – −198
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2845–2846
Холоценски календар9745
Ирански календар877 п.п. – 876 п.п.
Исламски календар904 п.х. – 903 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2078
Мингуо-календар2167 пред Р. Кина
民前2167年
Нанакшахи−1723
Селевкидски календар56/57 г.г.
Тајландски сончев календар287–288
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−129 или −510 или −1282
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−128 или −509 или −1281

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5253 и 5254 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4495 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3505 и 3506 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 498.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 255 година се протега во 2381 и 2382, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2441 и 2442 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 288. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 903 и 902 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...