< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

226 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 226. година пред новата ера, 226. од првиот милениум п.н.е., 26. од 3 век п.н.е. и седма од 220-тите п.н.е.

227 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар227 п.н.е.
CCXXVI п.н.е.
Ab urbe condita527
Староегипетска ераXXXIII династија, 97
- ФараонПтоломеј III Евергет, 20
Старогрчка ера138.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4524
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−819
Берберски календар724
Будистички календар318
Бурмански календар−864
Византиски календар5282–5283
Кинески календар癸酉(вод. петел)
2470 или 2410
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
2471 или 2411
Коптски календар−510 – −509
Етиопски календар−234 – −233
Еврејски календар3534–3535
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−170 – −169
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2874–2875
Холоценски календар9774
Ирански календар848 п.п. – 847 п.п.
Исламски календар874 п.х. – 873 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2107
Мингуо-календар2138 пред Р. Кина
民前2138年
Нанакшахи−1694
Селевкидски календар85/86 г.г.
Тајландски сончев календар316–317
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
−100 или −481 или −1253
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
−99 или −480 или −1252

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5282 и 5283 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4524 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3534 и 3535 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 527.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 226 година се протега во 2410 и 2411, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2470 и 2471 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 317. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 873 и 872 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...