< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

251 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 251. година пред новата ера, 251. од првиот милениум п.н.е., 51. од 3 век п.н.е. и втора од 250-тите п.н.е.

252 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар252 п.н.е.
CCLI п.н.е.
Ab urbe condita502
Староегипетска ераXXXIII династија, 72
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 32
Старогрчка ера132. олимпијада (победник
Асирски календар4499
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−844
Берберски календар699
Будистички календар293
Бурмански календар−889
Византиски календар5257–5258
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
2445 или 2385
    — до —
己酉年 (зем. петел)
2446 или 2386
Коптски календар−535 – −534
Етиопски календар−259 – −258
Еврејски календар3509–3510
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−195 – −194
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2849–2850
Холоценски календар9749
Ирански календар873 п.п. – 872 п.п.
Исламски календар900 п.х. – 899 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2082
Мингуо-календар2163 пред Р. Кина
民前2163年
Нанакшахи−1719
Селевкидски календар60/61 г.г.
Тајландски сончев календар291–292
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−125 или −506 или −1278
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
−124 или −505 или −1277

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5257 и 5258 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4499 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3509 и 3510 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 502.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 251 година се протега во 2385 и 2386, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2445 и 2446 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 292. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 899 и 898 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...