< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

253 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 253. година пред новата ера, 253. од првиот милениум п.н.е., 53. од 3 век п.н.е. и четвртта од 250-тите п.н.е.

254 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар254 п.н.е.
CCLIII п.н.е.
Ab urbe condita500
Староегипетска ераXXXIII династија, 70
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 30
Старогрчка ера1311.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4497
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−846
Берберски календар697
Будистички календар291
Бурмански календар−891
Византиски календар5255–5256
Кинески календар丙午(огн. коњ)
2443 или 2383
    — до —
丁未年 (огн. коза)
2444 или 2384
Коптски календар−537 – −536
Етиопски календар−261 – −260
Еврејски календар3507–3508
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−197 – −196
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2847–2848
Холоценски календар9747
Ирански календар875 п.п. – 874 п.п.
Исламски календар902 п.х. – 901 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2080
Мингуо-календар2165 пред Р. Кина
民前2165年
Нанакшахи−1721
Селевкидски календар58/59 г.г.
Тајландски сончев календар289–290
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
−127 или −508 или −1280
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
−126 или −507 или −1279

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5255 и 5256 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4497 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3507 и 3508 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 500.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 253 година се протега во 2383 и 2384, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2443 и 2444 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 290. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 901 и 900 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...