< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

232 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 232. година пред новата ера, 232. од првиот милениум п.н.е., 32. од 3 век п.н.е. и трета од 230-тите п.н.е.

233 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар233 п.н.е.
CCXXXII п.н.е.
Ab urbe condita521
Староегипетска ераXXXIII династија, 91
- ФараонПтоломеј III Евергет, 14
Старогрчка ера136.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4518
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−825
Берберски календар718
Будистички календар312
Бурмански календар−870
Византиски календар5276–5277
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
2464 или 2404
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
2465 или 2405
Коптски календар−516 – −515
Етиопски календар−240 – −239
Еврејски календар3528–3529
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−176 – −175
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2868–2869
Холоценски календар9768
Ирански календар854 п.п. – 853 п.п.
Исламски календар880 п.х. – 879 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2101
Мингуо-календар2144 пред Р. Кина
民前2144年
Нанакшахи−1700
Селевкидски календар79/80 г.г.
Тајландски сончев календар310–311
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
−106 или −487 или −1259
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
−105 или −486 или −1258

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5276 и 5277 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4518 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3528 и 3529 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 521.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 232 година се протега во 2404 и 2405, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2464 и 2465 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 311. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 879 и 878 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...