< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

203 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 203. година пред новата ера, 203. од првиот милениум п.н.е., 3. од 3 век п.н.е. и четвртта од 200-тите п.н.е.

204 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар204 п.н.е.
CCIII п.н.е.
Ab urbe condita550
Староегипетска ераXXXIII династија, 120
- ФараонПтоломеј IV Филопатор, 18
Старогрчка ера144. олимпијада (победник
Асирски календар4547
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−796
Берберски календар747
Будистички календар341
Бурмански календар−841
Византиски календар5305–5306
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
2493 или 2433
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
2494 или 2434
Коптски календар−487 – −486
Етиопски календар−211 – −210
Еврејски календар3557–3558
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−147 – −146
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2897–2898
Холоценски календар9797
Ирански календар825 п.п. – 824 п.п.
Исламски календар850 п.х. – 849 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2130
Мингуо-календар2115 пред Р. Кина
民前2115年
Нанакшахи−1671
Селевкидски календар108/109 г.г.
Тајландски сончев календар339–340
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−77 или −458 или −1230
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
−76 или −457 или −1229

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5305 и 5306 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4547 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3557 и 3558 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 550.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 203 година се протега во 2433 и 2434, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2493 и 2494 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 340. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 849 и 848 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...