< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

225 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 225. година пред новата ера, 225. од првиот милениум п.н.е., 25. од 3 век п.н.е. и шеста од 220-тите п.н.е.

226 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар226 п.н.е.
CCXXV п.н.е.
Ab urbe condita528
Староегипетска ераXXXIII династија, 98
- ФараонПтоломеј III Евергет, 21
Старогрчка ера138.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4525
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−818
Берберски календар725
Будистички календар319
Бурмански календар−863
Византиски календар5283–5284
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
2471 или 2411
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
2472 или 2412
Коптски календар−509 – −508
Етиопски календар−233 – −232
Еврејски календар3535–3536
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−169 – −168
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2875–2876
Холоценски календар9775
Ирански календар847 п.п. – 846 п.п.
Исламски календар873 п.х. – 872 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2108
Мингуо-календар2137 пред Р. Кина
民前2137年
Нанакшахи−1693
Селевкидски календар86/87 г.г.
Тајландски сончев календар317–318
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
−99 или −480 или −1252
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−98 или −479 или −1251

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5283 и 5284 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4525 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3535 и 3536 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 528.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 225 година се протега во 2411 и 2412, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2471 и 2472 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 318. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 872 и 871 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...