207 пр. н. е.

(Пренасочено од 207 п.н.е.)
< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

207 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 207. година пред новата ера, 207. од првиот милениум п.н.е., 7. од 3 век п.н.е. и осма од 200-тите п.н.е.

208 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар208 п.н.е.
CCVII п.н.е.
Ab urbe condita546
Староегипетска ераXXXIII династија, 116
- ФараонПтоломеј IV Филопатор, 14
Старогрчка ера143. олимпијада (победник
Асирски календар4543
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−800
Берберски календар743
Будистички календар337
Бурмански календар−845
Византиски календар5301–5302
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
2489 или 2429
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
2490 или 2430
Коптски календар−491 – −490
Етиопски календар−215 – −214
Еврејски календар3553–3554
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−151 – −150
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2893–2894
Холоценски календар9793
Ирански календар829 п.п. – 828 п.п.
Исламски календар854 п.х. – 853 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2126
Мингуо-календар2119 пред Р. Кина
民前2119年
Нанакшахи−1675
Селевкидски календар104/105 г.г.
Тајландски сончев календар335–336
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
−81 или −462 или −1234
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
−80 или −461 или −1233

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5301 и 5302 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4543 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3553 и 3554 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 546.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 207 година се протега во 2429 и 2430, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2489 и 2490 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 336. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 853 и 852 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...