< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

259 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 259. година пред новата ера, 259. од првиот милениум п.н.е., 59. од 3 век п.н.е. и последна од 250-тите п.н.е.

260 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар260 п.н.е.
CCLIX п.н.е.
Ab urbe condita494
Староегипетска ераXXXIII династија, 64
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 24
Старогрчка ера130. олимпијада (победник
Асирски календар4491
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−852
Берберски календар691
Будистички календар285
Бурмански календар−897
Византиски календар5249–5250
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
2437 или 2377
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
2438 или 2378
Коптски календар−543 – −542
Етиопски календар−267 – −266
Еврејски календар3501–3502
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−203 – −202
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2841–2842
Холоценски календар9741
Ирански календар881 п.п. – 880 п.п.
Исламски календар908 п.х. – 907 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2074
Мингуо-календар2171 пред Р. Кина
民前2171年
Нанакшахи−1727
Селевкидски календар52/53 г.г.
Тајландски сончев календар283–284
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−133 или −514 или −1286
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
−132 или −513 или −1285

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5249 и 5250 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4491 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3501 и 3502 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 494.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 259 година се протега во 2377 и 2378, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2437 и 2438 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 284. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 907 и 906 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...