< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

211 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 211. година пред новата ера, 211. од првиот милениум п.н.е., 11. од 3 век п.н.е. и втора од 210-тите п.н.е.

212 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар212 п.н.е.
CCXI п.н.е.
Ab urbe condita542
Староегипетска ераXXXIII династија, 112
- ФараонПтоломеј IV Филопатор, 10
Старогрчка ера142. олимпијада (победник
Асирски календар4539
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−804
Берберски календар739
Будистички календар333
Бурмански календар−849
Византиски календар5297–5298
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
2485 или 2425
    — до —
己丑年 (зем. вол)
2486 или 2426
Коптски календар−495 – −494
Етиопски календар−219 – −218
Еврејски календар3549–3550
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−155 – −154
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2889–2890
Холоценски календар9789
Ирански календар833 п.п. – 832 п.п.
Исламски календар859 п.х. – 858 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2122
Мингуо-календар2123 пред Р. Кина
民前2123年
Нанакшахи−1679
Селевкидски календар100/101 г.г.
Тајландски сончев календар331–332
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−85 или −466 или −1238
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
−84 или −465 или −1237

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5297 и 5298 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4539 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3549 и 3550 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 542.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 211 година се протега во 2425 и 2426, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2485 и 2486 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 332. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 858 и 857 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...