< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

215 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 215. година пред новата ера, 215. од првиот милениум п.н.е., 15. од 3 век п.н.е. и шеста од 210-тите п.н.е.

216 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар216 п.н.е.
CCXV п.н.е.
Ab urbe condita538
Староегипетска ераXXXIII династија, 108
- ФараонПтоломеј IV Филопатор, 6
Старогрчка ера1411. олимпијада (победник
Асирски календар4535
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−808
Берберски календар735
Будистички календар329
Бурмански календар−853
Византиски календар5293–5294
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
2481 или 2421
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
2482 или 2422
Коптски календар−499 – −498
Етиопски календар−223 – −222
Еврејски календар3545–3546
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−159 – −158
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2885–2886
Холоценски календар9785
Ирански календар837 п.п. – 836 п.п.
Исламски календар863 п.х. – 862 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2118
Мингуо-календар2127 пред Р. Кина
民前2127年
Нанакшахи−1683
Селевкидски календар96/97 г.г.
Тајландски сончев календар327–328
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−89 или −470 или −1242
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−88 или −469 или −1241

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5293 и 5294 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4535 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3545 и 3546 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 538.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 215 година се протега во 2421 и 2422, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2481 и 2482 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 328. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 862 и 861 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...