< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

235 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 235. година пред новата ера, 235. од првиот милениум п.н.е., 35. од 3 век п.н.е. и шеста од 230-тите п.н.е.

236 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар236 п.н.е.
CCXXXV п.н.е.
Ab urbe condita518
Староегипетска ераXXXIII династија, 88
- ФараонПтоломеј III Евергет, 11
Старогрчка ера136. олимпијада (победник
Асирски календар4515
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−828
Берберски календар715
Будистички календар309
Бурмански календар−873
Византиски календар5273–5274
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
2461 или 2401
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
2462 или 2402
Коптски календар−519 – −518
Етиопски календар−243 – −242
Еврејски календар3525–3526
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−179 – −178
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2865–2866
Холоценски календар9765
Ирански календар857 п.п. – 856 п.п.
Исламски календар883 п.х. – 882 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2098
Мингуо-календар2147 пред Р. Кина
民前2147年
Нанакшахи−1703
Селевкидски календар76/77 г.г.
Тајландски сончев календар307–308
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−109 или −490 или −1262
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
−108 или −489 или −1261

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5273 и 5274 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4515 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3525 и 3526 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 518.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 235 година се протега во 2401 и 2402, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2461 и 2462 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 308. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 882 и 881 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...